Jak założyć tartak?

Jak założyć tartak?

Polska należy do czołówki europejskich państw pod względem zalesienia. Lasy Państwowe są dobrem narodowym nie tylko ze względu na możliwość spacerów i ucieczki od miasta na łono przyrody, ale również z uwagi na eksport drewna na rynki zagraniczne. Ocenia się, że siedemdziesiąt procent tego surowca z polskich tartaków trafia do zagranicznych odbiorców. W Polsce działa kilkaset tartaków i wszystkie prosperują dobrze. Dodatkowo, ryzyko utraty surowca jest niewielkie, gdyż nieustannie lasy są sadzone przez pracowników Lasów Państwowych. Założenie własnego tartaku jest zatem propozycją kuszącą i wartą przemyślenia. Jak krok po kroku założyć tartak?

Założenie własnego tartaku krok po kroku

Do niepodważalnych korzyści należy stosunkowo niski wkład finansowy, jaki potrzebny jest do rozpoczęcia działalności. Niezbędne jest pomieszczenie zlokalizowane blisko dużego kompleksu leśnego oraz trak. Używany trak kupimy już za około 10 tysięcy złotych. Nasuwa się pytanie: jakie certyfikaty i zezwolenia są potrzebne do otworzenia takiej działalności? Odpowiedź może być zaskakująca, otóż nie wymagane są żadne certyfikaty. Co więcej, przedsiębiorcy decydujący się na otwarcie własnego tartaku mogą liczyć na dofinansowania działalności ze strony różnego rodzaju państwowych instytucji. O cenie drewna decydują Lasy Państwowe. Do tartaku będziemy potrzebować kilku pracowników. Ich liczba zależy od ilości pracy, którą chcemy wykonywać w tartaku. Na początek wystarczy kilkuosobowa ekipa.

Wyposażenie tartaku

Wyposażenie tartaku to maszyny stolarskie i obrabiarki do drewna. Można je nabyć szybko i tanio przez internet, np. w sklepie www.hafen.pl, oferującym cieszące się dużą popularnością i renomą maszyny Bernardo. Najważniejszym, centralnym punktem każdego tartaku jest specjalistyczna maszyna o nazwie trak. W niewielkim, rozpoczynającym dopiero działalność tartaku z pewnością wystarczy jedna maszyna. Warto wiedzieć, że z czasem ulega ona zużyciu, a jej właściwości ulegają zmniejszeniu. Dlatego warto dodatkowo zainwestować w korowarki czy reduktory napływów korzeniowych. Sprawiają one, że kłody pozbawione są kory. Dzięki temu maszyny służące do przecierania nie zużywają się tak szybko. Obowiązkowym wyposażeniem tartaku są także pojazdy szynowe – tarcica jest bardzo ciężka, a jej transportowanie bez szyn niemal niemożliwe. Widać zatem, że do założenia tartaku potrzebna jest niemała gotówka. Warto jednak wziąć pod uwagę zyski, jakie przyniesie ten biznes na przestrzeni kolejnych lat. Inwestycją w tartak można podzielić się z kilkoma osobami lub wziąć ją całkowicie na siebie, stając się jedynym właścicielem. Często tartaki są biznesami rodzinnymi, nieraz przechodzącymi z pokolenia na pokolenie. Tartaki są biznesem pewnym, a zyski są nie do przecenienia. Poza finansowymi, warto zwrócić również uwagę na warunki pracy – zapach drewna, bliskość lasu i praca, która przynosi realny i trwały efekt to powody, dla których właściciele tartaków czują się spełnieni, a tartak przynosi im życiową i zawodową satysfakcję.