Jak zrobić drewniany parawan?

Jak zrobić drewniany parawan?

Wielu osobom własnoręczne wykonanie rozmaitych przedmiotów może wydawać się rzeczą ponad siły. Tymczasem okazuje się, iż wiele z ciekawych i pięknych przedmiotów, czy mebli można wykonać samodzielnie bez dużego wysiłku i nakładów pracy. Jednym z przykładów jest drewniany parawan. Podpowiemy wam jak go zrobić.

ABC tworzenia parawanów, czyli jakich materiałów użyć

Zanim przystąpimy do robienia własnego parawanu w pierwszej kolejności zastanowić musimy się jakich narzędzi i materiałów będziemy potrzebować, by zrealizowanie zamierzenia stało się możliwe.

Przede wszystkim wybrać musimy rodzaj drewna do skonstruowania parawanu – tu panuje zupełna dowolność, w zależności od upodobań indywidualnych. Do tego celu nada się więc i polski świerk, czy sosna, jak i bardziej wyszukane drewno, chociażby tek.

Decydując się na zrobienie parawanu, już na samym wstępie przemyśleć należy ponadto, czy drewno wykorzystamy wyłącznie do zrobienia ramy parawanu, czy też całości. W głównej mierze decydującym argumentem powinny być tu nie nasze chęci, a stopień zaawansowania!

Jeśli zdecydujecie się na stworzenie wyłącznie drewnianej ramy, należy pomyśleć o dodatkowym materiale, który dopełniał będzie całość naszej konstrukcji. Do tego celu wybrać możemy rozmaite materiały, w tym barwne tkaniny.

Zaopatrując się w materiały do stworzenia parawanu, nie zapomnijmy i o zszywaczu tapicerskim, za którego pomocą złączymy niektóre elementy.

Parawan drewniany – wady i zalety

Zarówno wadą, jak i zaletą możemy uznać ten sam element parawanu drewnianego, a mianowicie jego ciężar. Dla jednych będzie to plus, dla innych minus konstrukcji. Jeśli więc chcemy stworzyć lżejszą konstrukcję, lite drewno warto zamienić na płyty meblowe, które pomalujemy później odpowiednią farbą.

Zszywacz tapicerski Bernardo

Zszywacz tapicerski Bernardo

Płyta MDF – tańsza propozycja na parawan idealny

Jeśli lite drewno stanowczo stoi poza naszym zasięgiem, wówczas zdecydowanie tańszą wersją w zasięgu ręki (i portfela) będzie wykorzystanie płyt MDF. Tak przygotowane płyty obija się tkaniną, o czym wspominaliśmy już wcześniej. Do stworzenia takiego parawanu niezbędne jest posiadanie drewnianej konstrukcji, a także płyt MDF, materiału oraz profilu wykończeniowego. Profil ten koniecznie powinien posiadać kształt przypominający literę U. Nie zapomnijcie też dokupić 6 wkrętów oraz zawiasy. Niezbędny jest również wcześniej już wymieniany zszywacz tapicerski wraz ze zszywkami, a poza tym nożyce krawieckie oraz wiertarka i wkrętarka.

Parawan krok po kroku

Pierwszy krok – obij każdą płytę przygotowaną wcześniej tkaniną. Do tego celu przydadzą się zszywki tapicerskie oraz zszywacz, bowiem stanowią one znakomity sposób na usztywnienie materiału na twardej płycie. Nadmiar tkaniny należy obciąć krawieckimi nożycami. W ten sposób należy postąpić z każdym elementem parawanu.

Krok drugi – przymocowanie

Obite materiałem płyty przymocowujemy do profili. Aby to zrobić, trzeba nawiercić otwory w profilach, gdzie później wkręcimy wkręty, które utrzymywać będą zawiasy. To właśnie za ich pomocą połączymy wszystkie potrzebne elementy.

Jak widać, wykonanie parawanu jest niezwykle proste i powinien sobie poradzić z nim prawie każdy. Wystarczy tylko odrobina chęci.