Sposoby obróbki powierzchni drewnianych

Sposoby obróbki powierzchni drewnianych

Obróbka powierzchni drewnianych to nie tylko kwestia estetyki. Zastosowanie odpowiednich metod wykańczania drewna pozwala na zachowanie właściwości wyrobów oraz wpływa na zwiększenie trwałości. Prezentujemy więc najczęstsze sposoby obróbki drewna.

Wybór odpowiedniej metody wykańczania powierzchni drewnianych zależy przede wszystkim od końcowego efektu. Inaczej trzeba postępować wówczas, gdy zależy Ci na uzyskaniu „postarzonego drewna”, a inaczej – gdy chcesz osiągnąć gładką jego powierzchnię.

Przecieranie drewna

Przecieranie to najczęściej pierwszy etap w zakresie obróbki drewna. Jego istotą jest przerobienie kłód na tarcicę, czyli na przykład: bale, belki, listwy, deski. Efekt uzyskuje się poprzez rozpiłowanie okrągłych kłód, wykorzystując do tego celu pilarki ramowe.

Piaskowanie drewna

Kolejną metodą obróbki powierzchni drewnianych jest piaskowanie. Jest to proces polegający na czyszczeniu powierzchni za pomocą sprężonego powietrza z twardymi drobinami. Najczęściej jest to piasek, niemniej jednak można spotkać się także z żużlem koksowniczym czy rozdrobnionym szkłem.

Piaskowanie jest metodą pozwalającą na precyzyjne wygładzenie powierzchni – także w trudno dostępnych miejscach.

Szlifowanie drewna

Poddanie drewna procesowi szlifowania pozwala na uzyskanie gładkiej jego powierzchni oraz dowolnego kształtu. Najczęściej wykorzystywane są szlifierki taśmowe, mimośrodkowe oraz oscylacyjne. O ile szlifierki taśmowe świetnie sprawdzają się w przypadku dużych powierzchni, tak dwie ostatnie maszyny są idealne do precyzyjnego gładzenia brzegów oraz przestrzeni wokół otworów.

Szczotkowanie drewna

Szczotkowanie jest procesem pozwalającym na uwydatnienie rysunku drewna. Istotne znaczenie ma to, by szczotkować wzdłuż słoi, a nie w poprzek.  W tym celu można wykorzystać narzędzia ręczne (głownie szczotki druciane) lub mechaniczne.

Ryflowanie drewna

Ryflowanie powierzchni drewnianych jest sposobem obróbki, dzięki któremu można uzyskać ozdobny profil w kształcie prążków – przy zachowaniu naturalnego rysunku drewna przebijającego się przez wyfrezowane ryfle.