Wózki i podnośniki widłowe w magazynach i przeładunku

Wózki i podnośniki widłowe w magazynach i przeładunku

Transport w warunkach otwartych rynków europejskich wymaga odpowiedniej organizacji, dzięki której oszczędza się czas i minimalizuje koszty związane z obsługą ładunków oraz ich składowaniem. W przenoszeniu, magazynowaniu i przeładunku towarów doskonale sprawdzają się wszelkiego typu widlaki, dzięki którym przemieszczanie nawet dużych skrzyń nie jest już problemem.

Wózki widłowe – rodzaje i najważniejsze cechy

Podstawowym środkiem wspierającym załadunek i przemieszczanie towarów jest wózek widłowy. Popularność tego narzędzia pracy bywa tak duża, że wiele firm szkoleniowych organizuje kursy kwalifikacyjne uprawniające do ich obsługi, a posiadanie takich uprawnień bywa dużym plusem w CV szukających zatrudnienia. Zaletą wózków jest możliwość ich wykorzystania niemal w każdym terenie począwszy od wewnętrznych hal magazynowych czy produkcyjnych po zewnętrzny teren składu czy miejsce załadunku na środki transportu. Zależnie od konstrukcji wyróżnia się trzy typy wózków widłowych:

  • wózki spalinowe – zasilane silnikiem na paliwo nie wymagają wielogodzinnych przestojów w celu ładowania akumulatorów, ale nie powinny być stosowane w zamkniętych pomieszczeniach z uwagi na emitowane spaliny.
  • wózki gazowe – są znacznie tańsze w eksploatacji od benzynowych, spalają o połowę mniej paliwa, nie tworzą dymu, więc mogą pracować w pomieszczeniach z ograniczoną wentylacją, pracują stabilnie w bardzo niskich temperaturach, a duże butle gwarantują długi czas pracy.
  • wózki elektryczne – są znacznie cichsze niż pozostałe, mogą pracować w pomieszczeniach bez wentylacji i nie potrzebują zakupu paliwa, ale wymagają około 8-godzinnej przerwy na ładowanie zasilania.

Widlaki ręczne i podnośniki widłowe

Tradycyjny wózek widłowy napędzany silnikiem nie jest jedynym rozwiązaniem tego typu w przeładunku i transporcie. Uzupełnienie stanowi szeroka gama produktów, których wspólną cechą jest wyposażenie w system wideł pozwalający na podnoszenie typowych europalet lub skrzyń z odpowiednio skonstruowanym dnem. Do takich urządzeń zaliczają się między innymi wózki obsługiwane ręcznie za pomocą mechanizmu hydraulicznego, dzięki któremu możliwe jest podnoszenie nawet bardzo dużych ciężarów. Jednym z rozwiązań są także stałe konstrukcje magazynowe przesuwane tylko w jednej płaszczyźnie i wyposażone w podnoszony mechanizm widłowy. Taki system pozwala na obsługę magazynów wysokiego składu, w których oszczędza się powierzchnię układając ładunki w wielu warstwach, do kilkunastu metrów wzwyż.

Dzięki zastosowaniu europejskich standardów w konstrukcji takich wózków i urządzeń widłowych możliwe jest obsługiwanie ładunków w transporcie międzynarodowym, w każdym magazynie i miejscu przeładunku na kontynencie. Europalety o precyzyjnie określonych wymiarach są dopasowane do rozstawu wideł. Dlatego wszelkiego typu wózki widłowe i podnośniki są uniwersalne i mogą być nie tylko sprzedawane, ale również wypożyczane na potrzeby konkretnego zadania.