Obrabiarki CNC – nowoczesność w obróbce materiałów

Obrabiarki CNC – nowoczesność w obróbce materiałów

Obrabiarki stosowane są w zakładach i warsztatach od ponad stu lat pozwalają na szybsze i bardziej efektywne przygotowywanie elementów o konkretnych wymiarach czy formie z materiałów trudnych do przetwarzania ręcznego. Dzięki maszynom przygotowanie wałka lub koła zębatego jest znacznie prostsze i dokładniejsze od tworzenia takiego elementu metodą ręczną, za pomocą pilników i papieru ściernego. Nowoczesność daje o sobie znać również w tej dziedzinie, bowiem w procesach produkcyjnych coraz powszechniej uczestniczą nowoczesne – sterowane komputerowo obrabiarki CNC. Nie tylko korzystnie wpływają na efekty produkcji, ale też pozwalają wydatnie skrócić czas pracy.

Obróbka skrawaniem w wersji CNC

Obróbka skrawaniem to proces, który polega na wycinaniu w zwartej bryle materiału rowków, wgłębień, otworów i innych form mających na celu dostosowanie konkretnego produktu do potrzeb maszyny czy innego złożonego urządzenia. Procesowi mogą być poddawane zarówno metale, jak i drewno, tworzywa sztuczne oraz inne materiały wymagające konkretnego kształtowania. Podstawą pracy urządzeń CNC jest sterowanie numeryczne, które sprowadza się do zastosowania specjalnego programu komputerowego, w którym wszystkie informacje dotyczące wykonywania konkretnego zadania zapisane są w postaci kodu alfanumerycznego. Taki system pracy maszyn po raz pierwszy zastosowano w latach 1949-1950 r. w Massachusetts Institutes of Technology i był on wykorzystywany w amerykańskiej firmie zajmującej się produkcją na potrzeby lotnictwa wojskowego.

Dziś obrabiarki CNC, z uwagi na ich niezliczone zalety, stały się podstawą funkcjonowania wielu gałęzi przemysłu, pozwalając na usprawnienie pracy, przyspieszenie jej i oczywiście zdecydowany wzrost poziomu precyzji wykonywanych elementów. Dzięki komputerom możliwe jest wykonywanie setek identycznych elementów, które odpowiadają potrzebom z dokładnością do ułamka milimetra. Wyeliminowanie błędów człowieka przyczynia się też do zwiększenia opłacalności produkcji i ograniczenia strat materiałowych.

Cechy wyróżniające obrabiarki CNC

Frezarki, tokarki i inne obrabiarki sterowane za pomocą komputerów posiadają wiele cech, które pozwalają na ich zidentyfikowanie i oddzielenie od kategorii maszyn tradycyjnych, sterowanych ręcznie. Te cechy wpływają też na nowoczesność i komfort pracy oraz decydują o przewadze, jaką mają te maszyny nad maszynami starego typu.

Do tych najbardziej specyficznych można zaliczyć:

  • samodzielny, niezależny od całej konstrukcji system napędu, którym może być silnik lub siłownik,
  • możliwość bezstopniowej regulacji zarówno posuwów jak i prędkości obrotowej,
  • wyeliminowanie takich elementów, jak przekładnie zębate czy prowadnice ślizgowe, które zastępują prowadnice toczne,
  • znacznie bezpieczniejsza zamknięta przestrzeń robocza,
  • automatyczna kontrola pracy oraz wykrywanie usterek,
  • znacznie większa moc będąca wynikiem sumowania mocy poszczególnych napędów,
  • wysokie wartości parametrów obróbki,
  • możliwość obróbki równoległej z wykorzystaniem kilku wrzecion.

Wymienione cechy nie są jedynymi, które pozwalają na zidentyfikowanie i opisanie obrabiarek CNC, bowiem można do nich dołączyć automatykę w szerokim zakresie, a więc wyeliminowanie czynności wykonywanych przez człowieka na rzecz pracy komputera.