Jak używać frezarki do drewna?
Frezarka to niezastąpione urządzenie, zarówno w warsztacie hobbysty, jak i profesjonalistów pracujących przy obróbce drewna. Przydaje się, kiedy chcemy wykonać wszelkiego rodzaju rowków, żłobień, frezów czy szlifów – czyli rzeczy, do których tradycyjnie wykorzystywało się dłuto. Jednak jej wykorzystanie wymaga pewnej wiedzy, jak i przygotowania. Umożliwi to zarówno efektywną, jak i bezpieczną pracę. Zobaczmy, jak się za to zabrać.
Czym właściwie jest frezarka?
Frezarka to jedno z najczęściej wykorzystywanych elektronarzędzi wykorzystywanych podczas pracy w drewnie. Pozwala na skrócenie czasu potrzebnego do uzyskania satysfakcjonujących rezultatów. Jak sama nazwa wskazuje, głównym elementem frezarki jest frez – czyli część, która poruszając się ruchem obrotowym, wykonuje na powierzchni drewna wzory lub zbiera warstwę drewna, nadając mu pożądany wygląd. Frezy są elementem wymiennym, dzięki czemu frezarka jest urządzeniem o szerokiej funkcjonalności (od kształtu i rozmiaru stosowanego frezu zależą końcowe rezultaty pracy) – występują między innymi frezy ślimakowe, krążkowe, walcowe, tarczowe czy kątowe.
Zastosowanie i dobór frezarki
Frezarką można zarówno nadać kształt drewnianym elementom, odświeżyć stare meble, wygrawerować dowolny wzór, jak i stworzyć frezy ozdobne. Oczywiście to tylko niektóre z możliwych zastosowań frezarki – przy jej użyciu wykonamy również rozmaite mocowania czy uchwyty w drewnie. Frezarką możemy obrabiać również powierzchnie płaskie – brzegi ławek, krzeseł czy blaty dzięki jej użyciu będą mogły mieć przyjemne w dotyku, nieco zaokrąglone wykończenia.
Frezarka do drewna (https://www.hafen.pl/frezarki-do-drewna) jest niezastąpionym elementem, gdy planujemy wykonać meble czy drewniane konstrukcje samodzielnie. Wykonanie wspomnianych już otworów mocujących czy uchwytów przy jej użyciu jest całkiem proste i przynosi naprawdę dobre rezultaty. Końcowe wykończenie możemy nadać meblom, wykorzystując frezarkę do wykonania ozdobnych frezowań.
Aby w pełni móc wykorzystywać potencjał frezarki i robić to bezpiecznie, powinniśmy wybrać odpowiednią, pasującą do wykonywanych zadań. Pod pojęciem frezarki kryją się bowiem różne ich rodzaje, wśród których należy wymienić:
- górnowrzecionowe,
- dolnowrzecionowa,
- jednowrzecionowe,
- wielowrzecionowe.
W zależności od posiadanego sprzętu róży będzie zakres ich możliwości, jak i szybkość i wszechstronność ich pracy. Amatorom, dopiero rozpoczynającym przygodę z frezarkami poleca się raczej modele górnowrzecionowe, z jednym wrzecionem. Są one łatwe w obsłudze i dosyć wszechstronne – pozwalają na kształtowanie narożnych profili, rowków służących do łączenia elementów, formowania krzywizn, czy krawędzi. Można je wykorzystać również do frezowania okręgów czy powierzchni płaskich. Osoby, które nie planują zbyt intensywnego wykorzystania frezarek, mogą zdecydować się na dość popularne modele jednoręczne, które z racji na niską wagę i małe rozmiary są bardzo wygodne w użytkowaniu, choć oczywiście mają nieco niższą wydajność. Planując większe prace, dobrze jest wyposażyć się w modele stołowe, zapewniające wygodne stanowisko do pracy i wysoką wydajność. Takie modele występują jednak najczęściej jako frezarki dolnowrzecionowe, które wymagają posiadania pewnego doświadczenia. Z racji na wyższą moc praca z nimi musi odbywać się z zachowaniem szczególnej ostrożności – dlatego właśnie zaleca się je świadomym zagrożeń doświadczonym stolarzom.
Różna moc występuje również w wypadku modeli górnowrzecionowych – modele dla początkujących zazwyczaj mają nie więcej niż 1000 W. To wystarczające do drobniejszych, dorywczych prac, jednak może okazać się niewystarczające dla profesjonalnego wykorzystania. Bardziej zaawansowani użytkownicy zapewne docenią większy potencjał maszyn o mocy do 1500 W, a profesjonaliści wybiorą 2000 i mocniejsze, jednak oprócz większej wagi użytkownikom może doskwierać większa moc, co przy nieuwadze może spowodować wyrwanie urządzenia z ręki.
Korzystanie z frezarki do drewna
Mając dobraną do naszych możliwości i planowanej pracy frezarkę możemy przystąpić do pracy. Choć może wydawać się trudne, używanie frezarki do drewna nie jest czynnością szczególnie skomplikowaną. Nigdy jednak nie należy się spieszyć – zbyt szybkie ruchy nie tylko mogą spowodować wyrwanie maszyny z ręki, ale również negatywnie wpływają na jakość frezu.
Wykorzystując modele górnowrzecionowe, niezwykle istotne płynne prowadzenie maszyny, bez niepotrzebnych szarpnięć i przerw. Istotne jest odpowiednie wyczucie prędkości obrabianego materiału – zbyt szybkie przesuwanie urządzenia może skutkować postrzępieniem drewna, natomiast zbyt wolne przypali drewno, pozostawiając niechciane odbarwienia.
Przed rozpoczęciem pracy warto przyjrzeć się strukturze drewna – jeśli rozpoczniemy frezowanie niezgodnie z kierunkiem włókien efekt nie będzie zbyt dobry – krawędzie będą postrzępione i powyłamywane. Podobnie może być, jeśli zdecydujemy się na wykonywanie zbyt głębokich frezów – lepiej robić to kilkakrotnie, niż na raz zebrać zbyt wiele materiału.
Kwestie BHP
Pracując z frezarką do drewna, zawsze powinniśmy mieć na uwadze, że pracujemy z urządzeniem o sporej mocy, którego prędkość obrotowa jest bardzo wysoka. Z tego względu bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie, zarówno maszyny, jak i nas samych. Najszybciej pracującym elementem urządzenia jest frez, dlatego przed przystąpieniem do pracy bezwzględnie musimy upewnić się, że zamocowany jest stabilnie i dokręcony z odpowiednią siłą. Spore ryzyko może wystąpić również w sytuacji, gdy obrabiany materiał nie jest odpowiednio umocowany, np. do stołu, na jakim chcemy wykonywać prace. Wibrujący lub odbijający się od stołu kawałek drewna to gotowy przepis na wyrwanie frezarki z ręki, czego skutki mogą być opłakane. Z tego względu dobrze jest wykorzystać dodatkowe mocowania jak np. ściski stolarskie oraz grzebienie dociskowe.
Przystępując do pracy, powinniśmy przede wszystkim wyposażyć się w okulary, chroniące nasze oczy przed zapyleniem, oraz co gorsze, przed uszkodzeniem ich na skutek uderzenia fragmentami obrabianego materiału. Kolejnym elementem zabezpieczającym, w który powinniśmy się wyposażyć, jest ubranie robocze, którego zadaniem będzie ochrona naszego ubrania przed zniszczeniem, oraz ochrona ciała przed skaleczeniem, na skutek kontaktem z ostrymi fragmentami obrabianego materiału i maszyny. Podczas pracy z frezarką do drewna, podobnie zresztą, jak z każdym urządzeniem posiadającym ruchome elementy bezwzględnie nie wolno wykorzystywać rękawic roboczych, mogą bowiem zostać pochwycone przez ruchome elementy i uszkodzić nam dłonie.
Podsumowanie
Praca z frezarką do drewna nie jest trudna i sprawia wiele przyjemności. Dzięki niej wykonane przez nas meble i drewniane elementy uda się łatwiej ze sobą połączyć, a wykonane zdobienia będą wyglądać dokładnie tak, jak tego chcemy. Warto jednak pamiętać o bezpieczeństwie – odpowiednio zamocować zarówno frez, jak i obrabiany materiał. Istotne jest również odpowiednie dobranie urządzenia – lepiej kupić słabszy model, zwłaszcza jeśli brakuje nam doświadczenia. Górnowrzecionowe frezarki również wydają się lepsze na początek.