Sprężarka tłokowa czy śrubowa?

sprezarki-srubowe-josval-teconrot

Sprężarka śrubowa JOSVAL Teconrot

Wybór odpowiedniego modelu sprężarki często budzi dylemat wśród potencjalnych kupców. Ze względu na zróżnicowaną specyfikę różnych modeli sprężarek oraz na ich odmienne działanie, wybór konkretnego modelu sprężarki powinien zostać dokładnie przemyślany. Należy tutaj uwzględnić przyszły tryb pracy danego urządzenia, aby móc jak najlepiej dopasować właściwości konkretnego modelu sprężarki.

Przejdźmy jednak do bardziej szczegółowej analizy poszczególnych rodzajów sprężarek.

Pierwszym z nich jest sprężarka tłokowa. Sprężarka tłokowa jest jednym z najstarszych oraz najczęściej spotykanych modeli sprężarek. Ciągłe korzystanie ze sprężarek tego typu jest uzasadnione ich budową, która do dziś zapewnia dużą wydajność pracy oraz wszechstronność jej działania. Kolejną niezwykle istotną zaletą sprężarki tłokowej jest jej stosunkowo niska cena, w porównaniu do wysokiej jakości pracy urządzenia.

Drugim, najpopularniejszym typem sprężarki, jest jej śrubowa odmiana. Sprężarka śrubowa działa na zasadzie sprężania gazu, poprzez pracę sąsiadujących ze sobą śrub. Niezwykle ważną zaletą tego urządzenia jest jego rozmiar. Obecnie, przy budowie sprężarki śrubowej ważne jest osiągnięcie jak najlepszej efektywności pracy urządzenia, przy zachowaniu jak najbardziej kompaktowego rozmiaru urządzenia. Jeśli chodzi o samą zasadę działania takiej sprężarki, warto tutaj rozróżnić kolejne dwie kategorie: sprężarki olejowe i bezolejowe. Jak sama nazwa wskazuje, do prawidłowego funkcjonowania sprężarek olejowych, potrzebny jest specjalny olej, który podczas pracy urządzenia jest wprowadzany do komory sprężania.

Pokrótce omówiliśmy specyfikę obu urządzeń. Teraz postaramy się odpowiedzieć na główne pytanie: która sprężarka jest lepszym rozwiązaniem?

Odpowiedź na to pytanie jest zależna od typu pracy, która ma być wykonywana przez sprężarkę. Jeśli jest to praca w trybie ciągłym, zdecydowanie zalecamy wykorzystanie sprężarki śrubowej. Niestety, sprężarka tłokowa czasami wymaga tzw. ,,odpoczynku”, który pozwala uniknąć awarii urządzenia. Ponadto, sama praca sprężarki śrubowej emituje o wiele mniej hałasu, aniżeli jej tłokowy odpowiednik. Kolejną bardzo istotną przewagą sprężarki śrubowej jest jej długa żywotność, która znacznie przewyższa możliwości sprężarki tłokowej.

Sprężarka śrubowa JOSVAL Grafeno

Wysokiej klasy sprężarka śrubowa JOSVAL Grafeno

Jednakże, bardzo ważnym czynnikiem przy zakupie takiego urządzenia jest jego cena. Biorąc pod uwagę kryterium cenowe, sprężarka tłokowa wygrywa w przedbiegach, co może być ważną kwestią dla rozwijającego się przedsiębiorstwa. Co więcej, obsługa sprężarki śrubowej wymaga specjalistycznej obsługi, co dodatkowo zwiększa koszty jej użytkowania.

Dlatego też, aby uzyskać zadowalającą odpowiedź na to pytanie, musimy jasno sprecyzować swoje oczekiwania względem danego sprzętu. Dopiero wtedy, będziemy posiadać odpowiednią wiedzę, która pozwoli nam dokonać świadomego wyboru sprężarki określonego typu.