Wiertarka stołowa – jaką wybrać?

wiertarka-stolowa-bernardo-tb-16-t-photo1

Wybór wiertarki stołowej z całą pewnością nie należy do łatwych. Na rynku dostępnych jest wiele modeli, pochodzących od różnych producentów. Aby wybrać odpowiedni, idealnie dopasowany do potrzeb, produkt musimy odpowiedzieć sobie na kilka pytań.

Zastosowanie

Wiertarka stołowa, w odróżnieniu od tradycyjnej, ma charakter stacjonarny. Omawiany sprzęt służy przede wszystkim do stacjonarnego wiercenia otworów w metalu, tworzywach sztucznych oraz drewnie.

Podstawowym pytaniem, na jakie musimy sobie odpowiedzieć, jest przeznaczenie kupowanej wiertarki. Co to oznacza? Powinniśmy określić, czy wiertarka będzie wykorzystywana do zastosowań w przemyśle, czy może będzie pracować w małych zakładach oraz warsztatach hobbystycznych. Dokonanie takiego podziału pozwoli nam w dalszym doprecyzowaniu kryteriów wyboru wiertarki stołowej. Załóżmy zatem, że będzie ona pracowała w małym warsztacie lub przez majsterkowicza-amatora.

Na co zwrócić uwagę

Wybierając produkt oceniamy pewne jego cechy. Ich wartości pozwalają nam na stwierdzenie, czy dany przedmiot będzie nadawał się do planowanych przez nas zastosowań. Analogicznie jest w przypadku wiertarki. Odpowiedzmy sobie zatem na pytanie, jakimi kryteriami powinniśmy się kierować wybierając wiertarki stołowe.

Pierwszym czynnikiem, jaki najczęściej bierzemy pod uwagę jest cena. Osoby wykorzystujące wiertarkę w celach hobbystycznych, a także prowadzące małe warsztaty, nie chcą wydawać na tego typu produkt dużych kwot. Szukamy zatem sprzętu ekonomicznego. Zależy nam jednak na tym, aby był on także skuteczny. Pytanie tylko jak określić tą skuteczność?

Parametry, jakie powinniśmy wziąć pod uwagę, to moc, napięcie, maksymalna prędkość obrotowa a także średnica wiercenia. Większa moc gwarantuje nam dłuższy czas działania sprzętu. Moc silnika z kolei determinuje siłę wiertła. Mocniejszy silnik, to możliwość wiercenia większych otworów i pracy z bardzo twardymi materiałami. Z kolei prędkość obrotowa decyduje o wydajności wiertarki.

Bernardo – idealne dla majsterkowicza

wiertarka-stolowa-bernardo-tb-16-t-photo3Biorąc pod uwagę przytoczone powyżej parametry należy stwierdzić, że bardzo dobrym rozwiązaniem, zarówno dla hobbystów jak i małych warsztatów, są wiertarki stołowe austriackiej marki Bernardo. Warto zaznaczyć, że jest ona obecna w naszym kraju już od 6 lat. Jej wyłącznym dystrybutorem w Polsce jest firma Hafen.

Właśnie z myślą o warsztatach przydomowych i tych działających na niewielką skalę firma Bernardo wprowadziła serię wiertarek stołowych TB. W tej serii mamy do wyboru modele o maksymalnej średnicy wiercenia od 14 do 20 mm. Maszyny te doskonale sprawdzają się w obróbce metalu. Maksymalne osiągi silnika wiertarek z serii TB zawierają się w przedziale od 0,55 do 0,80 kW, co jest relatywnie wysoką wartością jak na sposób ich wykorzystywania. Również imponująca wydaje się być prędkość obrotowa, która w modelu TB 16 Vario wynosi 3000 obr/min i jest bezstopniowo regulowana. W innych modelach maksymalna prędkość nie spada poniżej 2700 obr/min, co także jest bardzo dobrym wynikiem.

Czas teraz zająć się bardzo istotnym parametrem, jakim jest cena. Wiertarki stołowe Bernardo to produkty gwarantujące najlepszy stosunek ceny do jakości urządzenia. Modele z napędem pasowym (TB 14 T oraz TB 16 T) dostępne są w cenach poniżej 1000 zł netto. Modele z napędem na pas klinowy (TB 20 T oraz TB 16 Vario) to wydatek w granicach 1400-1600 zł netto.

Wybór idealnej wiertarki stołowej z pewnością należy dobrze przemyśleć. Analiza potrzeb i wymagań naniesiona na parametry poszczególnych modeli powinna dać nam odpowiedź i wskazać najlepszy wybór. Naszym zdaniem, takim strzałem w dziesiątkę jest seria TB firmy Bernardo.