Toczenie drewna

toczenie-drewna

Foto: flickr.com/photos/wwarby/

Drewno to wspaniały materiał, zarówno budowlany, jak i wykończeniowy. Od zarania dziejów używano drewna do budowania oraz do wykonywania narzędzi i przedmiotów dekoracyjnych. Obecnie znamy wiele sposobów obróbki drewna. Te najpopularniejsze to cięcie, gięcie, frezowanie, struganie, obróbka ręczna (dłutowanie, rzeźbienie, struganie), obróbka chemiczna oraz toczenie, któremu przyjrzymy się nieco bliżej.

 

Jak wygląda i na czym polega toczenie drewna?

Toczenie drewna jest jednym ze znanych sposobów obróbki tegoż surowca, który przeprowadzany jest na tokarkach do drewna. Proces toczenia polega na wprawieniu w ruch obrotowy toczonego przedmiotu oraz na wykonywaniu ruchów pomocniczych nożami tokarskimi, które nadają obrabianemu przedmiotowi żądanego kształtu. Tokarki do drewna, w porównaniu do tradycyjnych tokarek do metalu, są nieco mniej masywne oraz umożliwiają obrabianie zdecydowanie większych elementów (o większych przekrojach). Przy skrawaniu drewna, występują zdecydowanie mniejsze siły i momenty oporu, dzięki czemu przy takiej samej mocy silnika obracającego element toczony, można toczyć większe średnice. Podobnie jak przy toczeniu metali, przy toczeniu drewna powstają wióry nazywane trocinami. Niestety są one dość kłopotliwe, ponieważ są lżejsze od trocin metalowych i nawet niewielki ruch powietrza powoduje ich unoszenie się. Każda tokarka do drewna powinna posiadać wyciąg do trocin, który odessie je z elementu obrabianego i przemieści do specjalnego worka lub pojemnika.

Toczenie drewna w porównaniu do toczenia metali może być bardziej kłopotliwe ze względu na większą miękkość drewna i łatwiejszą obrabialność. Ten zabieg wymaga większych umiejętności tokarza oraz zastosowania odpowiednich noży, czy dłut. Na tokarce do drewna wytwarzamy najczęściej przedmioty o kształcie obrotowym, takie jak: walce, stożki i inne. Z produktów, które widzimy na co dzień, na tokarkach do drewna wytwarza się karnisze, pionki szachowe, gałki do drzwi, zakończenia do karniszy, miseczki i wiele innych przedmiotów o okrągłym przekroju.