Nowoczesne metody piaskowania - zastosowanie

Nowoczesne metody piaskowania – zastosowanie

Stosowanie w procesach produkcyjnych różnych stosunkowo prostych metod jest powszechne, a dzięki banalnym rozwiązaniom osiąga się znacznie lepsze efekty oraz oszczędza czas, produkcja bywa znacznie tańsza, a towar atrakcyjniejszy dla potencjalnego klienta. Jednym z elementów wielu procesów obróbki jest wygładzanie powierzchni praktykowane w przypadku wielu materiałów od drewna po metal a nawet szkło. Ręczne szlifowanie papierem ściernym nie jest metodą, która sprawdzi się w warunkach przemysłowych lub w przypadku dużych powierzchni. Tu znacznie lepszym i skuteczniejszym sposobem okazuje się mechaniczne piaskowanie.

Co to jest piaskowanie?

Siła uderzającego w powierzchnię piasku jest zjawiskiem doskonale znanym i często spotykanym w przyrodzie, gdzie unoszące z podmuchami wiatru drobne, lecz twarde ziarenka potrafią wyżłobić wgłębienia nawet w bardzo twardych skałach. To proste zjawisko zostało wykorzystane między innymi w piaskarkach – specjalistycznych urządzeniach, w których strumień piasku wyrzucany jest z dyszy pod dużym ciśnieniem, a nakierowany odpowiednio na powierzchnię materiału usunie jego zewnętrzną warstwę. Piaskowanie nie jest procesem jednolitym, bowiem zależnie od potrzeb stosuje się w nim różne metody.

Do najpopularniejszych zalicza się:

 • piaskowanie na sucho i mokro,
 • piaskowanie za pomocą różnych materiałów, jak tłuczone szkło, drobny żwir, piasek o różnej fakturze itp.,
 • piaskowanie w komorach piaskarek i na zewnątrz, za pomocą specjalnych dysz.

Metody te pozwalają nie tylko na wygładzanie powierzchni, ale też na usuwanie starych warstw lakierów i farb, korozji, kamienia wodnego, pleśni, przebarwień wynikających z czynników atmosferycznych, a nawet kształtowanie powierzchni materiałów.

Gdzie stosuje się piaskowanie?

Piaskowanie ma bardzo szerokie zastosowanie, a dzięki wykorzystaniu materiałów o różnej fakturze oraz stosowaniu odmiennych metod może być wykorzystywane wszędzie tam, gdzie wymagane jest wygładzanie powierzchni. W przeciwieństwie do szlifowania metoda piaskowania nie tylko gwarantuje gładszą powierzchnię, ale również możliwość dotarcia do rowków i zagłębień, do których nie wniknie papier ścierny.

Zależnie od tego, czy proces przeprowadza się w piaskarce czy za pomocą dyszy zewnętrznej można go wykorzystywać do takich prac jak:

 • czyszczenie i usuwanie rdzy z elementów maszyn, części samochodowych, karoserii, felg,
 • czyszczenie i wygładzanie chodników z płyt kamiennych, kostki brukowej,
 • czyszczenie bram, barierek i schodów oraz innych kutych konstrukcji metalowych,
 • piaskowanie pomników, fontann i innych konstrukcji ozdobnych,
 • usuwanie rdzy i starej farby podczas renowacji mostów i wiaduktów,
 • piaskowanie powierzchni z marmuru, lastryka, granitu,
 • odnawianie elementów drewnianych, plastiku, PCV, plexi,
 • piaskowanie i matowienie szkła.

Poza procesami produkcji i pracami renowacyjnymi metodę piaskowania na mokro stosuje się też w stomatologii do oczyszczania powierzchni zębów z kamienia.