Nowoczesne metody piaskowania – zastosowanie
Stosowanie w procesach produkcyjnych różnych stosunkowo prostych metod jest powszechne, a dzięki banalnym rozwiązaniom osiąga się znacznie lepsze efekty oraz oszczędza czas, produkcja bywa znacznie tańsza, a towar atrakcyjniejszy dla potencjalnego klienta. Jednym z elementów wielu procesów obróbki jest wygładzanie powierzchni praktykowane w przypadku wielu materiałów od drewna po metal a nawet szkło. Ręczne szlifowanie papierem ściernym nie jest metodą, która sprawdzi się w warunkach przemysłowych lub w przypadku dużych powierzchni. Tu znacznie lepszym i skuteczniejszym sposobem okazuje się mechaniczne piaskowanie.
Co to jest piaskowanie?
Siła uderzającego w powierzchnię piasku jest zjawiskiem doskonale znanym i często spotykanym w przyrodzie, gdzie unoszące z podmuchami wiatru drobne, lecz twarde ziarenka potrafią wyżłobić wgłębienia nawet w bardzo twardych skałach. To proste zjawisko zostało wykorzystane między innymi w piaskarkach – specjalistycznych urządzeniach, w których strumień piasku wyrzucany jest z dyszy pod dużym ciśnieniem, a nakierowany odpowiednio na powierzchnię materiału usunie jego zewnętrzną warstwę. Piaskowanie nie jest procesem jednolitym, bowiem zależnie od potrzeb stosuje się w nim różne metody.
Do najpopularniejszych zalicza się:
- piaskowanie na sucho i mokro,
- piaskowanie za pomocą różnych materiałów, jak tłuczone szkło, drobny żwir, piasek o różnej fakturze itp.,
- piaskowanie w komorach piaskarek i na zewnątrz, za pomocą specjalnych dysz.
Metody te pozwalają nie tylko na wygładzanie powierzchni, ale też na usuwanie starych warstw lakierów i farb, korozji, kamienia wodnego, pleśni, przebarwień wynikających z czynników atmosferycznych, a nawet kształtowanie powierzchni materiałów.
Gdzie stosuje się piaskowanie?
Piaskowanie ma bardzo szerokie zastosowanie, a dzięki wykorzystaniu materiałów o różnej fakturze oraz stosowaniu odmiennych metod może być wykorzystywane wszędzie tam, gdzie wymagane jest wygładzanie powierzchni. W przeciwieństwie do szlifowania metoda piaskowania nie tylko gwarantuje gładszą powierzchnię, ale również możliwość dotarcia do rowków i zagłębień, do których nie wniknie papier ścierny.
Zależnie od tego, czy proces przeprowadza się w piaskarce czy za pomocą dyszy zewnętrznej można go wykorzystywać do takich prac jak:
- czyszczenie i usuwanie rdzy z elementów maszyn, części samochodowych, karoserii, felg,
- czyszczenie i wygładzanie chodników z płyt kamiennych, kostki brukowej,
- czyszczenie bram, barierek i schodów oraz innych kutych konstrukcji metalowych,
- piaskowanie pomników, fontann i innych konstrukcji ozdobnych,
- usuwanie rdzy i starej farby podczas renowacji mostów i wiaduktów,
- piaskowanie powierzchni z marmuru, lastryka, granitu,
- odnawianie elementów drewnianych, plastiku, PCV, plexi,
- piaskowanie i matowienie szkła.
Poza procesami produkcji i pracami renowacyjnymi metodę piaskowania na mokro stosuje się też w stomatologii do oczyszczania powierzchni zębów z kamienia.