Szlifierka kątowa - jaką wybrać?

Szlifierka kątowa – jaką wybrać?

Szlifierka kątowa jest praktycznym narzędziem, które znajduje zastosowanie niemal w każdym warsztacie. Wyposażona w odpowiednią tarczę umożliwia wstępne wygładzanie powierzchni materiału oraz jej przygotowywanie pod malowanie lakierem lub farbą. Ważnym obszarem zastosowań szlifierek kątowych jest też możliwość cięcia twardych prętów zbrojeniowych, stalowych kształtowników, blachy, ceramiki a nawet niezbyt grubego betonu. Ten szeroki zakres możliwości narzędzia sprawia, że znajduje ono uznanie wszystkich pracowników profesjonalnych warsztatów, jak i domowych majsterkowiczów, samodzielnie wykonujących różne drobne naprawy czy remonty. Zakup szlifierki wymaga zastanowienia i wyboru takiego modelu, który będzie się najlepiej sprawdzał w konkretnych warunkach pracy.

Parametry szlifierek kątowych

Przeglądając asortyment jakiegokolwiek sklepu z elektronarzędziami łatwo można zauważyć, że ilość proponowanych szlifierek kątowych jest ogromna, a różniąc się ceną, sugerują również istotne różnice konstrukcyjne. W przypadku szlifierek kątowych można mówić o dużym zróżnicowaniu parametrów, dzięki którym urządzenie będzie w pełni wykorzystywane i zaspokoi potrzeby określonego obszaru pracy. Przeglądając bogatą ofertę, warto zwrócić uwagę na poniższe parametry.

  • Moc silnika – decyduje przede wszystkim o sile, z jaką wykonywane jest cięcie, a więc im większa moc tym twardsze i grubsze materiały można z jej pomocą przecinać lub wygładzać ich powierzchnie. Typowy przedział dostępnych w sklepach narzędzi to 400-2600Watt.
  • Średnica tarczy – decyduje zarówno o wielkości jednorazowo wygładzanej powierzchni, jak i o głębokości cięcia materiału. Im większa tarcza tym szybsza praca przy szlifowaniu oraz grubsze materiały poddawane przecinaniu. Standardowe wymiary tarcz, to 125, 150, 180 i 230mm.
  • Dodatkowe usprawnienia – zalicza się do nich możliwość przełożenia rękojeści dla osób leworęcznych, system antywibracyjny, sposób przykręcania tarczy czy też system zapobiegający zwalnianiu tarczy podczas jej dociskania do powierzchni materiału.
szlifierka-katowa-bernardo-kns-150

Bernardo KNS 150 – dobra szlifierka kątowa do trudno dostępnych miejsc | Kliknij w zdj., aby sprawdzić cenę >>

Dobór szlifierki a warunki pracy

Z pewnością nie jest dla nikogo nowością fakt, że odpowiednio dobrana szlifierka kątowa powinna jak najlepiej spełniać wymogi związane z rodzajem wykonywanej przy jej pomocy pracy. Narzędzie nie powinno być zbyt słabe i zbyt małe, bo wówczas pracę wykonuje się długo i niestarannie, a niekiedy nawet jest ona niemożliwa. Dotyczy to na przykład przecinania grubszych płyt betonowych czy kształtowników szlifierką o małej tarczy.

Narzędzie nie powinno być też zbyt duże i posiadać przesadnej mocy, bo będzie ona niewykorzystana, a pochłonie zbyt wiele kosztownej energii. Duże szlifierki są też ciężkie, więc wymagają większego wysiłku od pracownika niepotrzebnie męcząc ręce.

W warsztatach domowych, w których szlifierki wykorzystuje się do usuwania rdzy, starej farby, przycinania prętów czy wąskich rurek instalacyjnych, albo wycinania elementów płytek ceramicznych najlepiej sprawdzą się modele o małej tarczy 115 mm i mocy od 400 do 900 W. Na placu budowy, przy układaniu kostki brukowej, szlifowaniu kamieni pomników nagrobnych, kamiennych elewacji czy cięciu elementów konstrukcji stalowych znacznie lepiej sprawdzą się szlifierki o dużej tarczy 230 mm i mocy nawet 2600 W.