Techniki postarzania drewna – zrób to sam!
Popularna dziś architektura wnętrz i design, w szablonowych i powtarzalnych modułach zabudowy mieszkaniowej, pomagają stworzyć przestrzeń wyjątkową. Modną, estetyczną i funkcjonalną – idealnie dopasowaną do ludzi, którzy w niej żyją.
Moda na projektowanie wnętrz i myślenie o przestrzeni, jako o niezwykle plastycznej materii powoduje, że dynamicznie rozwijają się techniki, które pozwalają nam osiągać spektakularne efekty, przy minimalnym nakładzie finansowym.
Wystarczy mieć pomysł, nieco wiedzy technicznej i czas, a samodzielnie można stworzyć nowoczesne i modne wnętrze.
Aby to osiągnąć, warto pomyśleć o zawsze modnym i powszechnie stosowanym drewnie, poznając takie metody jego obróbki, które pozwolą nam uczynić z tego niego największą ozdobę mieszkania czy domu.
Ponadczasowe drewno
Drewno znajdziemy niemal w każdym domu. Od elementów konstrukcji, podłóg, poprzez nowe i stare meble, wszędzie znaleźć można coś, co po odpowiedniej obróbce, mechanicznej bądź chemicznej, stanie się największą ozdobą naszej prywatnej przestrzeni. A jak tego dokonać?
Wystarczy zaznajomić się z technikami postarzania drewna i wcielić zdobytą wiedzę w życie!
Na czym polega postarzanie drewna?
Postarzanie drewna, czy to tego nowego, czy starego, polega zawsze na usunięciu z wierzchnich jego warstw, miękkich powłok przyrostu letniego, tak aby wyeksponować twarde warstwy i nadać strukturze drewna przestrzennego wymiaru, który świetnie komponuje się zarówno z minimalistycznym stylem skandynawskim, jak i z nowoczesnymi aranżacjami wnętrz.
W zależności jednak od tego, jaki efekt chcemy osiągnąć, warto na początku określić, czy odpowiednia będzie dla nas metoda mechanicznego, czy chemicznego postarzania drewna.
Szlifierki w dłoń!
Szlifierki, czyli wiertarki ze szczotkami, wykonanymi z drutów stalowych lub nylonu ściernego, to podestowe narzędzia niezbędne do mechanicznego postarzania drewna, czyli do kompleksowej renowacji jego warstwy wierzchniej. Technika ta nie jest trudna, ale wymaga dokładności oraz delikatności, tak aby przy usuwaniu miękkich warstw, których chcemy się pozbyć, nie zeszlifować także tych twardych. Ważne aby szczotkowanie prowadzić wzdłuż słojów, dzięki czemu uzyskanym naprawdę piękne wzory.
Po dokładnym i wystarczająco głębokim wyszczotkowaniu drewna, należy je dokładnie oczyścić i przeszlifować, tak aby pozbyć się wszystkich mikrouszkodzeń i rys, które powstały przy szczotkowaniu. Można do tego użyć dowolnych materiałów ściernych – gąbek, papieru ściernego czy gąbek z włókniny. Teraz już tylko wystarczy zaimpregnować drewno i cieszyć się jego nowym wyglądem.
Pędzle w dłoń!
Dla osób, którym zależy jednak tylko na małym „liftingu”, bardzo dobrym pomysłem jest chemiczne postarzanie drewna, które polega na pokryci jego powierzchni odpowiednimi preparatami. Na rynku wiele jest różnych ofert, wśród których wybrać możemy odpowiedni wosk, patynę, czy bejcę, w dowolnym kolorze. Wybrany preparat, wystarczy po prostu rozprowadzić poddanych renowacji powierzchniach, wykorzystując do tego odpowiedni pędzel.
Decydując się na technikę chemicznego postarzania drewna warto jednak, przed jego pomalowaniem, delikatnie zeszlifować zewnętrzną warstwę, dzięki czemu uzyskamy naprawdę ciekawe efekty, które będą bardziej widoczne i przede wszystkim trwalsze.