Szlifierki uniwersalne do wałków i otworów
Szlifierki do wałków są to urządzenia służące do szlifowania przedmiotów o obrotowych kształtach. Szlifowanie należy do obróbki ostrzem o nieokreślonej geometrii i polega na mikroskrawaniu materiału obrabianego przez ziarna ścierne związane ze spoiwem. Jest przeważnie ostatnią operacją w procesie technologicznym. Jej celem jest zmniejszenie chropowatości i polepszenie dokładności wymiarowej przedmiotu po wcześniejszych operacjach takich jak toczenie, frezowanie itd.
Jednym z rodzajów szlifierek o szerokim spektrum zastosowania są szlifierki uniwersalne do wałków. Ze względu na to, iż obrabiany przedmiot jest mocowany w kłach, zaliczamy je do do szlifierek kłowych. Natomiast dlatego, że przedmiot obrabiany wraz ze stołem wykonuje ruch obrotowy i ruch posuwowy postępowo-zwrotny zaliczamy je do szlifierek ze wzdłużnie przesuwanym stołem.
Szlifierki uniwersalne do wałków wyposażone są we wrzeciennik ściernicy z pojedynczą lub podwójną obrotnicą ze skrętem do 180 stopni, skrętny wrzeciennik przedmiotu w zakresie +-90 stopni oraz ruchomy stół skrętny w granicach +-8 stopni. Taka budowa pozwala na szlifowanie powierzchni zewnętrznych walcowych i stożkowych o dużej zbieżności oraz powierzchni czołowych. Szlifierki te mogą szlifować również stożki strome i o małej zbieżności. Powierzchnie czołowe i walcowe mogą być szlifowane jednocześnie. Szlifierki uniwersalne do wałków mają również możliwość szlifowania otworów, po ówczesnym zamontowaniu dodatkowego wrzeciona. Jest ono montowane odchylnie na suporcie średnicy. Sytuacja ta pozwala na uzyskanie przedmiotów o dobrej współosiowości powierzchni zewnętrznych i wewnętrznych poprzez szlifowanie ich na jednym zamocowaniu. Szlifierki te mogą być również stosowane do szlifowania płaskich czół, stopniowych a także łukowych obrotowych i profilowych a także otworów oraz tulei.
Szlifierki uniwersalne do wałków mogą działać w cyklu ręcznym lub automatycznym. Proces w cyklu automatycznym może przebiegać wzdłużnie i wgłębnie.
Szlifierki te są przeznaczone do szlifowania przedmiotów ze stali, żeliwa i metali kolorowych. Mogą być używane do produkcji jednostkowej, seryjnej, wielkoseryjnej i masowej. Mogą działać praktycznie bez obsługi w wyniku zautomatyzowania czynności podawania i mocowania.
Obecnie najnowsze szlifierki do wałków, jak np. Bernardo mają wiele dodatkowych opcji, które umożliwiają łatwiejsza obsługę i skrócenie czasu produkcji.