Obróbka plastyczna metali – na czym polega?
Obróbka metalu to nic innego jak stała zmiana jego kształtu, rozmiarów czy struktury. Wyróżniamy różne sposoby obróbki, w zależności, z jakim materiałem mamy do czynienia. Metody obróbki metali będą się od siebie różniły w zależności od grubości czy twardości produktu. Cienkie produkty wykonane z metalu wymagają znacznie mniejszej siły do wykonania obróbki. W przypadku materiałów twardych i grubych należy użyć mocniejszych narzędzi.
Obróbka blachy
Blacha jest na tyle plastycznym materiałem, że ilość sposobów jej obróbki jest naprawdę duża. Najczęściej spotykam rodzajem obróbki blachy, jest jej cięcie. Cięcie blachy ma na celu zmianę kształtu i wymiarów arkusza blachy. Sposób ten często stosowany jest w dekarstwie, gdzie spotykamy się z wieloma skomplikowanymi elementami pokrycia dachowego. Dokonuje się tego za pomocą gilotyn, nożyc do blachy, czy wycinarek.
Pozostając w tematyce dekarstwa, bardzo ważnym elementem obróbki blachy jest tu również jej gięcie. Zgięcie blachy pozwala na uzyskanie trwałej obróbki oraz zapobieganie nadmiernym łączeniu materiału, które mogłyby powodować ewentualne niedogodności w późniejszym użytkowaniu. Wyginanie blachy wymaga dużej precyzji, a także umiejętności przewidzenia zachowania blachy na poszczególne bodźce i siły. Wygięcia blachy można dokonać głównie za pomocą giętarki. Służy ona to wytworzenia prostych zgięć na arkuszu blachy. Do dokładniejszych zastosowań korzysta się z pras i żłobiarek. Te urządzenia pozwalają na wyginanie, odkształcanie i żłobienie blachy w bardzo dokładny sposób. Często tego typu narzędzia stosowane są podczas produkcji połaci karoserii samochodowych, podłóg samochodowych i innych skomplikowanych elementów metalowych.
Kolejnym sposobem obróbki metalu np. w formie blachy jest obróbka za pomocą walcarki. Walcarka do blachy służy do formowania arkusza w zaokrąglane kształty, stąd nazwa. Potrafi również zmieniać grubość blachy poprzez jej spłaszczanie.
Równie ważnym rodzajem obróbki cienkich arkuszy jest laserowe cięcie blach. Ten sposób często jest stosowany we wszelakich dziedzinach przemysłu. Od małych gadżetów jak breloczki, poprzez laserowy grawer, kończąc na przedmiotach większego kalibru.
Obróbka grubego metalu
Obróbka grubego metalu jest już nieco bardziej skomplikowana. Tego typu materiał nie jest tak podatny na lekkie obróbki, gdyż grubość zwiększa jego twardość. W tym przypadku najczęściej stosuje się obróbkę na ciepło lub na gorąco. Metal pod wpływem wysokiej temperatury staje się bardziej plastyczny, lecz należy również pamiętać o jego bardzo ważnym parametrze, jakim jest zmiana rozmiarów podczas podgrzewania. Kiedy nagrzejemy obrabiany metal do odpowiedniej temperatury, możemy przystąpić np. do jego wyginania, toczenia czy walcowania. Dobór temperatury zależy głównie od rodzaju stopu metalu, lecz również od metody obróbki. Istnieją także sposoby obróbki dużych partii metalu w temperaturze pokojowej. Wykonuje się je w takiej temperaturze, ze względu na wymaganą twardość materiału niezbędną do wykonania danego działania. W skład takich obróbek wchodzi m.in skrawanie. Skrawanie metalu to nic innego jak pozbywanie się jego nadmiaru, kształtowanie metalu poprzez usuwanie jego poszczególnych partii. Skrawanie dzieli się na kilka rodzajów. Jednym z nich jest frezowanie. Frezowanie to ścinanie kolejnych warstw metalu poprzez urządzenie wykonujące ruch obrotowy, podczas gdy obrabiany przedmioty wykonuje ruch przesuwny.
Do najlepszych na polskim rynku frezarek do metalu należą frezarki Bernardo – poniżej model UWF 110 z serwonapędem:
Drugim rodzajem jest chyba doskonale wszystkim znane szlifowanie. Jest to najpopularniejszy sposób obróbki wykonywanej poprzez skrawanie materiału np. przez tarczę ścierną napędzaną przez szlifierkę.
Identyfikujemy wiele rodzajów obróbki metalu. Każdy ze sposobów obróbki znajduje zastosowanie w innej dziedzinie przemysłu. Rodzaj obróbki należy dobrać odpowiednio do obrabianego materiału, a także wykonać całe działanie w odpowiedniej temperaturze.