Giętarki - sposób na proste rury

Giętarki – sposób na proste rury

Budowanie wszelkiego typu instalacji złożonych z rurek o różnej średnicy wymaga zastosowania wielu kształtów elementów, dzięki czemu przebieg instalacji będzie dostosowany do potrzeb obiektu i warunków terenowych. Pomimo sporej gamy gotowych kształtek i złączek ich producenci nie są w stanie przewidzieć wszystkich konkretnych sytuacji oraz związanych z nimi potrzeb, dlatego niezwykle pomocne okazują się tu giętarki do rur.

Giętarki i i ich wszechstronność

Wygięcie rury o znacznej średnicy nie jest proste, a nawet, jeśli uda się tego dokonać to zazwyczaj dochodzi do spłaszczenia światła rury a często do naruszenia jej struktury, przez co staje się ona niezdatna do użytku. Giętarka to urządzenie, które wykorzystuje w swojej pracy siłę nacisku mechanicznego lub hydraulicznego na całej powierzchni, dzięki czemu nie zmienia się struktura metalu, a element przyjmuje idealnie wygięty kształt. Możliwości ustawiania parametrów pozwalają na wykonanie dowolnego profilu, a także wygięcie podwójne. Znaczne zróżnicowanie giętarek umożliwia też profilowanie rur o zmiennych przekrojach i średnicach. Do najważniejszych zalet, jakie wiążą się z zastosowaniem tych narzędzi można zaliczyć:

  • bezpieczne i pewne kształtowanie materiału bez naruszenia jego wewnętrznej struktury;
  • uzyskiwanie dowolnego profilu rury dostosowanego do potrzeb konkretnej konstrukcji, jak huśtawka ogrodowa, stylowa ławka czy wodna instalacja ogrodowa;
  • prosta, bezwysiłkowa obsługa;
  • możliwość wykonania profilu rur o każdym kształcie i średnicy.

Podstawowe typy giętarek pod kątem zastosowań

Podstawowa klasyfikacja dzieli giętarki na ręczne i mechaniczne. Pierwsza grupa, to urządzenia obsługiwane manualnie, wspierane mechanizmem hydraulicznym lub elektrycznym. Na przeciwnym biegunie znajdują się giętarki mechaniczne sterowane i napędzane automatycznie. Ich zaletą jest wszechstronność i możliwość wykonywania gięć pod każdym kątem.

Giętarki można też podzielić pod kątem ich konstrukcji i związanych z nią możliwości wykonywania profili rurowych z określonych materiałów. Do podstawowych typów zalicza się:

  • giętarki ręczne beztrzpieniowe – działające metodą nawijania rury na matrycę.
  • giętarki trójrolkowe – zwijarki – zwijające profil pomiędzy trzema rolkami.
  • giętarki trzpieniowe sterowane manualnie – sterowane elektrycznie lub hydraulicznie, wyposażone w trzpień wypełniający rurę pozwalają na wykonywanie ciasnych wygięć cienkościennych rur.
  • giętarki trzpieniowe sterowane NC – półautomatyczne, szybsze w pracy, przeznaczone do prostych elementów.
  • giętarki trzpieniowe sterowane CNC – automatyczne, mogą posiadać funkcje gięcia w obie strony i w kilku kierunkach podczas jednego cyklu.
  • giętarki dwugłowicowe – pozwalają na gięcie dwóch kątów lub dwóch rur jednocześnie.

Wykorzystanie giętarki do profilowania elementów wymaga przede wszystkim doboru odpowiedniego typu narzędzia. Ponieważ są to urządzenia dające dużo możliwości, często ekonomiczniejszy bywa zakup właściwego narzędzia niż wykorzystywanie gotowych elementów.